Ads 468x60px

субота, 26 березня 2016 р.

Урок 8. ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ ЗА РОЗДІЛОМ І. ЗВІДКИ І ЯК ІСТОРИКИ ДІЗНАЮТЬСЯ ПРО МИНУЛЕ, 5 клас

Мета:
  • здійснити тематичне оцінювання знань, умінь, навичок, набутих учнями впродовж вивчення теми;
  • систематизувати і узагальнити знання з теми;
  • удосконалити набуті вміння і навички;
  • формувати в учнів інформаційну, просторову, хронологічну, мовленнєву, логічну компетентності.

Обладнання: підручник О.І. Пометун “Історія України”, завдання.
Тип уроку: урок перевірки здобутих знань і вмінь.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати:
  • учні мають називати і правильно застосовувати нові поняття;
  • як відбувається відлік часу в історії;
  • імена та досягнення українських вчених-істориків.
Вміти:
  • читати легенду історичної карти;
  • стисло розповідати про історичну постать;
  • розрізняти види історичних джерел.
Хід уроку
І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Історія наша – це є пам’ять народу,
Що приходить до нас із далеких часів.
І письменні мужі із чернецького роду
Це ж писали для нас, для прийдешніх віків.

А відомий із них, як той Нестор наприклад,
Що літопись свою «повість врємєнних літ»
Написав він для нас, історичний свій виклад,
Це ж нам пам’ять віків, залишила свій слід.

Історичні події – це літопис народу,
Це є правда життя із минулих віків
Від набігів татар і князівських походів,
До буремних подій із останніх років.

Історичні події - це відкрита всім книга,
Вона вчить молодих, як любити свій край.
А історія наша – це історія правди,
Це життя наших предків з тих прадавніх часів.

III. Основна частина уроку.

Історична вікторина (бесіда)

  1. З якої мови походить слово історія?
  2. Як звали найвідомішого літописця, який жив в Києві в XII столітті?
  3. Чи існували архіви до виникнення писемності?
  4. Як називається матеріал для письма, виготовлений з верхнього шару кори берези?
  5. Коли і де виникла писемність?
  6. Що означає слово музей в перекладі з грецької мови?
  7. Хто заснував місто Львів і звідки походить назва?
  8. Хто відкрив трипільську культуру?
  9. Хто був символом часу у давніх греків?
  10. Що позначають стрілками на історичній карті?
  11. Хто і коли почав карбувати монети на Русі?
  12. Яка подія стала початком нового літочислення?
Гра “Кращий знавець історії”
Клас ділиться на групи. Кожна група отримує завдання, які обговорює. Через визначений члени групи мають дати відповіді. У разі неправильної або неповної відповіді — інші групи їх виправляють та доповнюють. Переможе та група, яка дасть найбільшу кількість вірних відповідей.
І група.
  1. Дата — це ... .
  2. Писемні джерела — це ... .
  3. Співвіднесіть рік і століття:
1205 рік - ... століття
45 рік - ... століття
1500 рік - ... століття
  1. Співвіднесіть століття і рік:
II століття - ... рік
XIX століття - ... рік
XI століття - ... рік
  1. Опишіть історичну пам’ятку за фотографією ( фотографію пропонує вчитель).
  2. Упізнай особу за характеристикою:
Здобуває освіту на історико-філологічному факультеті Київського університету. Учень професора Володимира Антоновича. Під його керівництвом він підготував свої студентські наукові праці, які не втратили свого значення і сьогодні, захистив магістерську дисертацію.
Вершиною наукової діяльності стало написання суцільної історії України - "Історії України-Руси".
  1. Продовжить речення: Лінія часу ділиться на ... частини, точкою поділу вважається ... .
  2. Впізнай поняття за описом: наука, що вивчає географічні назви.
ІІ група.
  1. Ера — це ... .
  2. Речові джерела — це ... .
  3. Співвіднесіть рік і століття:
7 рік - ... століття
1345 рік - ... століття
1588 рік - ... століття
  1. Співвіднесіть століття і рік:
VII століття - ... рік
XIV століття - ... рік
XV століття - ... рік
  1. Опишіть історичну пам’ятку за фотографією ( фотографію пропонує вчитель).
  2. Упізнай особу за характеристикою:
Закінчивши гімназію, за вимогою матері вступив на медичний факультет Київського університету. Після смерті матері вдруге вступає до Київського університету, цього разу на історико-філологічний факультет.
Починає викладати історію в Київському університеті. Написав праці присвячені козацтву: “Коротка історія козаччини”, “Про козацькі часи на Україні”.
  1. Продовжить речення: точний час певної події називають ... , а лічбу років від певної події ... .
  2. Впізнай поняття за описом: матеріал для письма, виготовлений з верхнього шару кори берези.
ІІІ група.
  1. Документ — це ... .
  2. Усні джерела — це ... .
  3. Співвіднесіть рік і століття:
1700 рік - ... століття
74 рік - ... століття
1223 рік - ... століття
  1. Співвіднесіть століття і рік:
IIІ століття - ... рік
XVІ століття - ... рік
XX століття - ... рік
  1. Опишіть історичну пам’ятку за фотографією ( фотографію пропонує вчитель).
  2. Упізнай особу за характеристикою:
Письменник, археолог, який вивчав історію скіфських племен. Досліджуючи скіфський курган Товста могила на Дніпропетровщині, знайшов нагрудну прикрасу скіфських царів — золоту пектораль.
  1. Продовжить речення: історична ... вивчає походження різних географічних назв і те, як вони пов’язані з ... та діяльністю людей.
  2. Впізнай поняття за описом: слова, які тісно пов’язані з певними подіями й періодами в історії .
Історичний диктант (письмово)
Варіант І.
  1. Історія — це ... .
  2. Літописи — це ... .
  3. Хронологія — це ... .
  4. Карта — це ... .
  5. Нумізматика — це ... .
  6. Геральдика — це ... .
  7. Історичне джерело — це ... .
  8. Папірус — це ... .
  9. Мемуари — це ... .
  10. Фольклор — це ... .
  11. Етноніміка — це ... .
  12. Гідроніми — це ... .
Варіант ІІ.
  1. Літочислення — це ... .
  2. Календар — це ... .
  3. Атлас — це ... .
  4. Сфрагистика — це ... .
  5. Археологія — це ... .
  6. Експонат — це ... .
  7. Пергамент — це ... .
  8. Архів — це ... .
  9. Документ — це ... .
  10. Історизми — це ... .
  11. Топоніміка — це ... .
  12. Антротопоніми — це ... .
ІV. Домашнє завдання.

Повторити зміст І розділу.

0 коментарі:

Дописати коментар

 
Blogger Templates