Ads 468x60px

вівторок, 22 березня 2016 р.

Урок 7. ГЕОГРАФІЧНІ НАЗВИ В ІСТОРИЧНІЙ НАУЦІ, 5 клас

Мета:
  • формувати початкових уявлень про топоніміку та етноніміку;
  • показати учням, як у назвах народів і географічних назвах відображаються історичні події, природні умови і життя місцевого населення;
  • розвивати навички роботи з джерелами інформації;
  • сприяти формуванню глибокої зацікавленості учнів у вивченні минулого українського народу, бажання більше дізнатися про нього.
  • формувати в учнів просторову, інформаційну, мовленнєву, логічну компетентності.

Обладнання: підручник О.І. Пометун “Історія України”.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати:
  • що таке топоніміка, етноніміка, топоніми, гідроніми, антротопоніми;
  • як історики дізнаються про минулі часи на основі назв населених пунктів, річок, народів;
Вміти:
  • пояснювати походження назв річок за схемами;
  • пояснювати походження географічних назв;
  • виконувати завдання підручника.


Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
  1. Які функції виконує мова?
  2. Що таке історизми?
  3. Про що свідчить наявність такої великої кількості іншомовних слів у нашій мові?
  4. Що таке фольклор?
  5. Чим може бути корисним кожен із різновидів фольклорного твору?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф
Моя Україна – широкі простори:
поля і левади, долини і гори…
Марія Хоросницька.


У назві сіл і міст слова,
В яких щось рідне, таємниче,
В них голос предків ожива
Й сьогодні в рідний край наш кличе.
Читай і думай, друже мій,
І не цурайся свого роду.
Земля – це книга, у якій
Історія мого народу.

Вивчення історичних географічних назв дозволить нам більше дізнатися про історію нашої країни.

ІІІ. Оголошення теми уроку та очікуваних результатів.
Учитель оголошує тему уроку, записану на дошці, і разом з учнями формулює очікувані результати: “На уроці ми дізнаємося...”.


IV. Вивчення нового матеріалу.
Кожна людина має ім’я та прізвище. Гори, річки, країни, міста, села мають назви. Назви ніколи не давали випадково. За кожною назвою прихована певна історія. Вивчає назви та їхню історію топоніміка.

Топоніміка — наука, що вивчає походження, значення та історичний розвиток географічних назв (учні записують в зошит).
- На вашу думку, чим керувалися люди, даючи географічним об’єктам назви?
(метод “коло ідей”)
Часто, щоб зрозуміти сутність назви, необхідно знати мови різних народів.
Робота з підручником
Розгляньте схему на ст. 55, підручника О.І. Пометун “Історія України”, і поясніть походження назв річок і міст.
Історична топоніміка вивчає походження різних географічних назв і те, як вони пов’язані з історичними подіями та діяльністю людей.
Робота з термінами
Топоніми — географічні назви.
Топоніміка — наука, що вивчає географічні назви.
Етноніми — назви народів.

Польща- земля полян, територія племені полян.
Фінляндія - З германської і означає «земля фінів». Слово фінн, імовірно, походить від германського (мандрівник, бродник), і відносилося до мисливців-збирачів.
Черкаси - виник у XIV столітті як поселення козаків, яких називали черкаси, черкеси. Ця назва виникла від етноніма черкеси, частина яких переселилась у ХIII столітті з Північного Кавказу на Дніпро.

Антропотопоніми — назви географічних об’єктів, що походять від імені людини.
Житомир- припускають, що заснований у 884 році, перша згадка в літописі - 1240 рік. Назва походить від власного імені володаря чи засновника. Легенда розповідає про Житомира, дружинника руських князів Аскольда і Діра, який пішов у ліси Волині після їх вбивства Олегом і заснував це місто.
Гідроніми — назви річок.
Десна -права притока Дніпра, походить від "десниці" - права рука, правий бік.
Збруч - ліва притока Дністра. Назва походить від слова збруч — "болото".

Назви, отримані від розташування:
Прилуки - поширена назва багатьох населених пунктів у слов'янських землях із значенням біля луки (лука - "вигин ріки").
Конотоп - був заснований на непрохідних болотах, де тонули коні.

Робота з таблицею
Записати запропоновані назви у відповідний стовпчик: Дніпро, Володимир, Індіанаполіс, Полісся, Ворскла, Хмельницький, Гончарівка, Македонія, Івано-Франківськ, Франція, Дунай, Ковалівка, Рівне.
етноніми
антропотопоніми
гідроніми
заняття
розташування






Робота з підручником
Прочитайте текст на ст. 57-58, підручника О.І. Пометун “Історія України”, і дайте відповіді на запитання:
- Що впливає на появу різних назв вулиць та інших частин міста?
V. Закріплення.
Гра “Загадкові імена”.
Визначить, звідки походить назва міста.
1. Місто Львів:
Довго я не розумів,
Звідки в міста назва — Львів.
Брата старшого питаю:
-А ти знаєш?
Каже:
-Знаю. Князь був,
Галицький Данило.
Сім віків перекотило,
Як дзвеніла княжа слава,
Та не тільки в славі справа:
Сумував князь, що один...
Народився в князя син!
Сильним будь! Наш рід прослав!
Левом сина князь назвав.
Щоб віки жила ця днина,
Місто князь як будував,
Дав йому імення сина.
Так от... З княжих ще часів,
В міста горда назва — ЛЬВІВ.
Марія Хоросницька.


2. Місто Київ:
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора,
Жив там перший Кий з Хоривом,
Щек і Либідь – їх сестра.
Над самим Дніпром на горах,
Огороджений з боків
Ровом, мурами, валами
Київ виріс і розцвів.
На сторожі коло нього,
Наче батько, став Дніпро,
Наче батько сину, ніс він
З півдня й півночі добро.
І здавалось, Україна
Буде квітнути віки,
І здавалось, всі народи
Їй сплітатимуть вінки.


3. Місто Бердянськ:
Тут орди дикі пробігали
У сиву-сиву давнину
І коні пращурів топтали
Гіркий полин і ковилу.
Кочівників страшні навали
Наш край хотіли побороть,
А річку Бердою назвали,
Що означає «Дав Господь».
Дала ім’я, ріка, ти місту,
Де чутно співи голосні.
Без нього серцю, як без листу
Вербі лишитись навесні.
Бердянськ! Ти справді «Дар від Бога»,
Степів і моря благодать!
Терниста є твоя дорога,
Та в змозі дух твій зло долать!
Андрій і Ольга Будугаї


4. Місто Хмельницький:
Люблю я Київ з юних літ
Але є інше тихе місто
Воно плекає мій політ
Це намистина у намисті
Мого буремного життя
Звали колись його Проскурів
Та зараз (може й в майбуття)
На честь боїв, козацтва й мурів
Дали ім’я йому Хмельницький
Отут я серцем прикипів
Він був далеко – тепер близько
Тепер далеко десь мій Київ
Юрій Руль


5. Місто Конотоп:
Бідні коні притомились,
Не могли вже далі йти.
Все топтали і топтали,
А ноги не йшли.

VI. Рефлексія.
(метод “незакінчене речення”)
  • На уроці ми дізнались ...”
  • Топоніміка — це ...”
  • Етноніміка — це ...”
  • Антропотопоніми — це ...”
  • Гідроніми — це ...”
VII. Домашнє завдання.
Параграф 8 підручника О.І. Пометун “Історія України”.

Письмово виконати завдання на с. 57 підручника (заповнити таблицю).

1 коментарі:

  1. Ще раз переконуюсь про тісні міжпредметні зв'язки між географією та історією. Цікава підбірка віршів по топоніміці!

    ВідповістиВидалити

 
Blogger Templates