При підготовці учнів до олімпіади, конкурсу МАН, ЗНО, ДПА особливу увагу слід звернути на вивчення історичних термінів і понять. Пропоную Вашій увазі СЛОВНИК ІСТОРИЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ (частина 1, А-Б) для учнів 8 класів.
Абат
– настоятель монастиря у Західній
Європі з V ст.
Абсолютизм
– абсолютна самодержавна монархія
– форма державного правління, при
якій верховна влада повністю належить
монарху (царю, королю, імператору).
Аварський
каганат– царство тюрків-аварів у
Паннонії (територія Угорщини) знищене
Карлом Великим (VІ – ХІ ст.)
Автономія – самоврядування
певної частини держави, що здійснюється
в межах,
передбачених
загальнодержавним законом.
Абат – настоятель монастиря у Західній Європі з V ст.
Автономія – самоврядування певної частини держави, що здійснюється в межах,
Алхімія – середньовічна
наука, метою якої був пошук “філософського
каменя” для перетворення різнихметалів
на золото і срібло.
Альбігойці (катари) – учасники єретичного руху в Південній Франції XII —XIII ст. Заперечували положення християнської церкви про троїчність Бога, не визнавали католицьких обрядів і влади папи. Вважали земне життя творінням диявола.
Алькабала – додатковий 10% податок на кожну торговельну угоду, запроваджений герцогом Альбою у 1571 р. в Нідерландах.
Аннали – давньоримські та середньовічні літописи.
Анафема – відлучення від церкви, прокляття.
Англіканська церква –державна церква в Англії, одна з протестантських церков.
Виникла
в 30-ті рр. ХVІ ст. під час Реформації.
Анти – стародавні східнослов’янські племена, що мешкали на території від Дунаю до гирла Дону й Азовського моря.
Аріанство – релігійне
вчення, прихильники якого вважали, що
Ісус Христос був не Богом, а посередником
між Богом і людьми.
Аристократія – найбільш привілейований стан або найвища родова знать у рабовласницьких і феодальних суспільствах, а також форма правління, за якої аристократія належить уся повнота влади в країні.
Асиміляція – добровільний або вимушений процес розчинення (втрата традицій, мови тощо) раніше самостійного народу (етносу) чи якоїсь його частини в середовищі іншого, як правило, численнішого народу; засіб досягнення етнічної однорідності.
Аскетизм – форма поведінки, яка передбачає придушення бажань, відмова від розкоші й навіть більшості зручностей, обмеження в їжі та сні, завдання собі фізичних страждань із метою спокутування гріхів.
Астролябія – прилад для вимірювання кутів, яким до XVIII ст. визначали положення небесних світил, пізніше робили геодезичні вимірювання.
Аутодафе – урочисте виконання вироку інквізиції.
Багатопілля – система землеробства, при якій використовується вся земля, проте враховується сумісність рослин, особливості виснаження та збагачення ґрунту, використовуються добрива, покращується агротехніка, проводиться меліорація. Система характерна для нового часу (ХVІ – поч. ХVІІ ст.)
Барон – феодальний титул у Західній Європі. У VI — VII ст. Баронами називали взагалі знатних людей.
Баскак – монгольський воєначальник, представник хана, проводив облік населення і збирав данину в підкореній країні.
Білль – документ з печаткою; законопроект, який внесено на розгляд парламенту у ряді країн (США, Великобританії)
Бедуїни – кочівники на Аравійському півострові та в частині Північної Африки.
Бенефіцій – у раньосередньовічній Західній Європі надання королем чи великим землевласником васалові в довічне користування землі як винагороди за службу.
Бесермен (басурман) – мусульманський купець-відкупник монгольської данини у завойованих країнах.
“Божий суд” – випробування (вогнем, водою, залізом), після яких виносився вирок.
Бонди – вільні люди у скандинавських країнах, які мали своє господарство.
Бояри – представники правлячої, привілейованої групи в Київській Русі, які стояли нижче князів за ієрархією і брали участь в управлінні державою; представники княжої адміністрації. Пізніше – найвищий стан у деяких державах (Московському царстві, Молдавії, Румунії)
Боярська Рада – дорадчий орган при князівстві у Київській Русі, що мав вплив при вирішенні різноманітних справ. Не стала державним інститутом з чітко окресленим складом, компетенцією та функціями; радитись з боярами було скоріше моральним обов‘язком князя.
Боярська дума – вищий державний орган Московського князівства з ХІV ст.
Братства – національно-релігійні громадські організації православного міщанства, які відігравали важливу роль у культурному та політичному житті України XVI — початку XVIII ст.; протистояли наступові католицизму та уніатства, національному гнобленню.
Братські школи – навчальні заклади в Україні в ХVІ-ХVІІІ ст., які засновувались та утримувались братствами і були не тільки засобом отримання освіти, але і однією із форм боротьби проти колонізаторської політики Речі Посполитої та окатоличування. Першу таку школу було створено братством у 1586 р. у м. Львові. На відміну від єзуїтських колегій, ці заклади мали більш гнучкий характер, у них навчалися діти з різних суспільних верств.
Булла – особливо важливий королівський чи папський документ, скріплений металевою печаткою – буллою.
Бунчук – держак із золотою кулею, під якою підвішено кінське волосся — символ гетьманської влади.
Бунчукові товариші – частина козацької старшини в Гетьманщині XVII-XVIII ст., яка належала до соціальної еліти суспільства, хоча й не займала військово-адміністративних посад. Бунчукові товариші перебували під заступництвом гетьмана (під гетьманським клейнодом – бунчуком) і за ранговою субординацією були першими після полковників. Під час військових походів із них формувався окремий загін під орудою генерального бунчужного. В мирний час на бунчукові товариші покладались переважно господарські обов‘язки. Більшість їх були великими землевласниками, які під кінець XVIII ст. перетворились на поміщиків.
Бургомістр – міський голова.
Буржуа – привілейований громадянин міста, “почесна людина”. Пізніше — той, хто володіє основними засобами виробництва, займається промисловою, торговою і фінансовою діяльністю.
Буржуазна революція – соціальна революція, яка спрямована проти феодального устрою або його залишків і спрямована на встановлення політичної влади буржуазії.
Бюргер – повноправний городянин.
0 коментарі:
Дописати коментар